Sanattan Renkler - Biyografi
Sanat Dünyasının Yıllara Meydan Okuyan En 'Taş Kadını': Nükhet DuruNükhet Duru... Yılların eskitmek bir yana, şarap gibi değerini artırdığı, kıpır kıpır, fıkır fıkır süperstar. Kendisini mutluluğa kurmuş, her zaman güler yüzlü, hayatla barışık, etrafına neşe bulaştırmaya çalışan, zorlukların kendisini yıldırmasına izin vermeyen güçlü sanatçı.

 1954 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Nükhet Duru, şarkı söylemeye henüz 15 yaşında, Kandilli Kız Lisesinde okurken başladı. 1974'te ilk 45'lik plağını doldurdu: "Aklımda Sen". Ardından Mehmet Teoman ve Cenk Taşkan'la hazırladıkları "Beni Benimle Bırak" ile büyük çıkış yapan güzel sanatçı ilk albümünü 1977'de yayımladı: "Bir Nefes Gibi". 1978'de Modern Folk Üçlüsü ile seslendirdiği " Dostluğa Davet" ile Seul Şarkı Yarışması'nda en iyi icra ödülünü aldı. "Melankoli", "Ben Sana Vurgunum", "Anılar" adlı şarkıları unutulmazlar arasına girdi. 

 

Ali Poyrazoğlu ve Korhan Abay'la sergiledikleri 'Yaşa Sevgili Dünya' adlı kabare showdan sonra birçok müzikalde rol aldı, şarkı söyledi. Yedi Kocalı Hürmüz'de oynadı. 2000'li yılların başlarında çalışmalarına ara veren sanatçı 'Gece Saat On İki' adlı albümünü çıkardı. 

 

Bir TV kanalında Cenk Eren'le beraber yaptıkları talk show büyük beğeni ile takip edildi. Keloğlan Kara Prense Karşı filminde ve Kibariye'nin başrolde oynadığı Çeşm-i Bülbül dizisinde rol aldı. 

 

Ünlü sanatçı sanat yaşamına şimdilik 24 tane albüm, sayısız televizyon, radyo programı, iki evlilik, birçok aşk, bir çocuk, film, dizi çalışmaları, sayısız konser, 8 tane müzikal, dört tane kabare sığdırdı. 


Sanatçılığının yanında iş kadınlığına da soyunan Nükhet Duru bir güzellik merkezi ile kanser tarama teşhis ve tedavi kliniği açtı.

 

Sıkıntılı Günler


Nükhet Duru tam anlamıyla feleğin çemberinden geçmiş birisi. Çok kötü birçocukluk yaşamı geçirdi. Henüz 11 yaşındayken annesiyle babasının ayrılması nedeniyle aşırı üzüntü yaşadı, intihara kalkıştı. Babası onu 17'sinde çalıştığı Gülizar Gazinosu'ndan tekme tokat hastaneye 'bekaret kontrolü'ne götürdü. Bütün bu olaylar sonucu öylesine yıprandı ki aylarca felç olarak yatağa mahkum kaldı. Ama o yılmadı, oyunu kuralına göre oynadı ve şöhretin basamaklarını birer birer tırmandı.  


 

Aşk hayatı, evlilikleri: 

 Duru, 18 yaşındayken konuşurken hala hoş bir insan diye anlattığıı Mehmet Teoman'la nişanlandı. Sonra ünlü medya patronu Erol Simavi ile ilişkisi oldu. Simavi'den çok etkilendi. 

 


Ünlü Eskidji Müzayedecilik'in sahibi Dikran Masis'le evlendi. Bu evliliğinden Cem adında bir oğlu olan Nükhet Duru, ikinci evliliğini Koç Kültür Sanat Genel Müdürü Özalp Birol'la yaptı. Duru, ünlü gazeteci Çetin Emeç'in piyanist kızı Mehveş Emeç'le de evlilik yapan Özalp Birol'la olan evliliğini ise 1999 yılında bitirdi.

 

Yunanlı doktor sevgilisi ile evlenme noktasına gelen ilişkisini de sonlandıran, hep erkekleri aşan bir gücünün olduğunu ifade eden Duru, ilişkilerini bitirmesini erkeklerin 'dayanıksız malzeme' olmasına bağlıyor. 

 

Türk-Ermeni Dostluğuna Katkı


Nükhet Duru Avrupa Birliği müzakere sürecine katkıda bulunmak için de sahne aldı. Feriköy Ermeni Okulu'ndan Yetişenler Derneği'nin, Türk ve Ermeni dostluğunu vurgulamak amacıyla gerçekleştirdiği 'Sevgiyle El Ele' konserinde Türk popunun unutulmaz şarkılarına imza atmış besteci Cenk Taşkan'ın eserlerini seslendirdi. "Beni Benimle Bırak", "Anılar", "Bir Nefes Gibi", Cenk Taşkan'ın Nükhet Duru'nun sesinden bizlere ulaşmış şarkılarından birkaçı. Konserde Cenk Taşkan'ın Türkçe ve Ermenice sözlü eserleri, Nükhet Duru, 70 kişilik Surp Vartanants Korosu ve Bartev Garyan tarafından yorumlandı.

Last Updated (Monday, 04 May 2009 06:36)