Cemiyetten Renkler - Biyografi

Ünlü Modacı Neslihan Yargıcı farklı renkler köşemizde, tek tip siyah kıyafetleriyle pek de renkli görünmeyen ancak özel ve iş yaşamında gökkuşağı gibi bir çok renkle adından bahsettiren nadide isimlerden birisidir. Neslihan Yargıcı denince akla ilk olarak YARGICI markası sonra da kuzen Emir Yargıcı gelmektedir.

 

Ünlü bir Playboy olarak bilinen Şefik Emir Yargıcı, Hüseyin Fuat-Ester çiftinin çocuğu olarak 1955 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Hüseyin Fuat Yargıcı İstanbullu bir ailenin çocuğu iken annesi Ester Yargıcı Musevi bir ailenin çocuğudur.  Ağabeyi ile Yargıcı markasını kuran Emir Yargıcı  üç yıllık çalışmanın ardından "Yargıcı Accessories"ı da kurarak yeni bir isimle Yargıcı markasını zenginleştirmiştir.

Yargıcı çizgisini bozmadı

Emir Bey sabah gazetesiyle yaptığı bir söyleşide biz 15 yıldan fazladır, Nişantaşı'ndayız. O köşeyi her zaman aynı temizlikte, titizlikte Türkiye şartlarında tutmak bir başarıdır diyor. Bütün afetlere, krizlere rağmen, geceleri ışıklarımızı hiç söndürmeden, şıkır şıkır vitrinlerimizi hep aynı güzellikle tutabiliyorsak bu önemlidir. Nişantaşı sadece bir örnek. Bütün mağazalar için bu geçerli sözleriyle YARGICI markasının başarısını anlatan Emir Yargıcı aksesuar seçmek için yılın 5 ayını Hindistan, Filipinler, Tayland ve Brezilya'da geçiriyor.

Emir Yargıcı ünlü Sadrazam Mithat Paşa ile akraba

Emir Yargıcı'nın kardeşi Nuri Yargıcı, bir döneme damgasını vuran ünlü Sadrazam Mithat Paşa'nın 3. kuşaktan torunu olan Fatma Sevda Yargıcı ile evlilik yapmıştır.

Aynı kadını seven iki ünlü isim: Emir Yargıcı-Mehmet Birgen

Emir Yargıcı 1978 yılında Türkiye'nin en zengin aileleri arasında yer alan ünlü Çiftçi ailesinin (Çiftçi Ailesi 1963 yılında Türkiye'nin ilk kamyon fabrikası olan Chrysler Kamyon'u kurmuştur. Chrysler/ Jeep Türkiye Distribütörlüğü yapan aile sahip olduğu gayrimenkullerin çokluğu ile de bilinmektedir. Çiftçiler, ünlü Dinçkök ailesi ile de dünürdür.)   kızı Zeynep Figen Çiftçi ile evlilik yaptı. Bu Emir Yargıcı'nın ilk, Zeynep Figen'in ikinci evliliğiydi.  Zeynep Figen Çiftçi ilk evliliğini 1975 yılında iş dünyası ve cemiyet hayatının tanınmış isimlerinden Mehmet Birgen ile yapmıştı.

Burada Mehmet Birgen'den de kısaca söz etmek gerektiğini düşünüyoruz.

Hayatı sonuna kadar yaşayan, çapkınlıkları dillerden düşmeyen, Bodrum'da kendisine ait M&M Disko'nun açılışına arkadaşı ünlü Amerikan sinema yıldızı Bo Derek'i getiren, Catamaran isimli tekne kulübünün namı ülkemiz sınırlarını aşan Mehmet Birgen Amerika'da faaliyet gösteren Birgen Air'in de sahibi.

Bizim ailemiz  Yahya Efendi'ye bağlıdır 

Moda ve türban tartışmalarında da televizyonlarda boy gösteren Neslihan Yargıcı ise özellikle Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı sürecinde gündeme gelen Hayrünnisa Gül'ün türban şekli tartışmalarında yaptığı , 'Hayrünnisa Gül, kapalı kesime hatta kapanmayı düşünen kızlara bir örnek teşkil etmelidir" konuşmasıyla dikkatleri bir kez daha çekmişti. Öte yandan kendisinin dindar bir aileden geldiğini söyleyen Neslihan Yargıcı Balçiçek Pamir'le yaptığı bir söyleşide Pamir'in bir dergahla falan ilişkiniz var mı sorusuna 'Aileden eskiden kalma var. Yahya Efendi Dergahı. Ben Beşiktaş doğumluyum. Serencebey yokuşunda bir konakta doğdum. Ailem Osmanlı hanedanından değil ama görevli, mabeinci vs. Onun için o havzada 7 nesil doğmuş büyümüş. Bizim ailemiz de Yahya Efendi'ye bağlıdır. Aile mezarlığımız da orasıdır.

Şeyh Yahya Efendi türbesi, ünlülerin mekanı

Yargıcı'nı bağlıyız dediği Yahya Efendi Türbesi'ni sizler için araştırdık. Denizcilerin inanışına göre Şeyh Yahya Efendi, Telli Baba, Yuşa Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi ile birlikte Boğaz'ın dört manevi bekçisinden biri. Şeyh Yahya Efendi'nin Beşiktaş'taki türbesi, özellikle kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor. Hatta Revna Demirören, Tülay Ulusoy ve bir süre önce öldürülen işadamı Üzeyir Garih'in de dergaha gidip gelenler arasında olduğu biliniyor. Modacı Neslihan Yargıcı'nın da ailesinde Yahya Efendi'nin müridleri bulunuyor. Ayrıca Beşiktaş futbol takımının oyuncuları da zaman zaman maçlardan önce Yahya Efendi Dergahı'nda dua ediyor. Kanuni Sultan Süleyman'ın, babası Yavuz Selim'in Trabzon'da vali olarak bulunduğu sırada dünyaya geldiğinde, Yahya Efendi'nin annesinden süt emdiği için Yahya Efendi'nin süt kardeşi olduğu belirtiliyor. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın da vasiyetinde Yahya Efendi Dergahı'na gömülmek istediği biliniyor

Yargıcı, Fransız Sefiresi mi Oluyor?

Yıllardır adı erkek bir sinekle bile anılmayan Neslihan Yargıcı meğer saman altından su yürütmüş. Çünkü Yargıcı'nın yaklaşık 3 yıldır Fransa'nın eski Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia ile flört ettiği ortaya çıktı. Aşıklar, Erkan Özerman'ın Garcia şerefine verdiği yemekte görüntülendi. Yargıcı'nın yılbaşı gecesini Paris yakınlarında bir şatoda kutladığı haberleri de gündeme gelmişti. Meğer Vichy şehrindeki o şato, Garcia'nın ikametgahıymış. Şimdiye kadar müzmin bekar olarak anılan Neslihan Hanım, her an Fransızı sefiresi olarak karşımıza çıkabilir.

Last Updated (Monday, 04 May 2009 06:28)