Sanattan Renkler - Biyografi

Türk Müziğinin En Kibar Bestecisi :Melih Kibar

 

Türk müzisyen, söz yazarı, bestekar, aranjör. Türk popunda ne kadar isim varsa hemen hepsine emeği geçmiş, gelmiş geçmiş en değerli,en kibar ve  en renkli  bestecilerimizden Melih Kibar, bugünkü farklı renkler köşemizin konuğu. Özellikle tiyatro ve film yapıtları için hazırladığı besteler dillerden düşmemiş; Eurovision Şarkı Yarışmaları için hazırladığı yapıtlar halk tarafından büyük ilgi görmüştür. Ünlü müzisyenin en bilinen eserleri "İçimdeki Fırtına", "İşte Öyle Bir Şey", "Sevdan Olmasa", "Bir de Bana Sor", "Etme Eyleme", "Her Şey Seninle Güzel", "Seni Seviyorum", Eurovision Şarkı Yarışması sinyal müziği Çobanyıldızı", "Halley" ve "Hababam Sınıfı" film müziğidir.

Ailesi

1951 yılında İstanbul'da doğdu. Aile bilgilerini girebiliriz. Ailesi ünlü besteciyi daha küçük yaşta hissedilen müzik yeteneğini geliştirebilmesi için, İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü'ne gönderdi. Kibar, konservatuvara başladığında henüz 8 yaşındaydı. 1969 yılında profesyonel müzik yaşamına İstanbul Yelken Kulübü'nde başladı. Aynı dönemde Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen Liselerarası Hafif Müzik Yarışması'na Alman Lisesi Orkestrası'yla katılan sanatçı, beste dalında birinci oldu. Bu başarıyla profesyonel müzisyenlerle çalışma fırsatı yakalayan Kibar'ın Timur Selçuk'la uzun sürecek ortak çalışmaları 1970'de başladı. Kibar, ilk önemli ödülünü "İşte Öyle Bir Şey" adlı şarkısıyla, Yılın Bestecisi kategorisinde aldı. Hemen ardından, bir Türk filmi klasiği haline gelen Hababam Sınıfı için yaptığı besteyle Altın Portakal Film Müziği ödülünün sahibi oldu. Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikaline yaptığı bestelerle müzikal yeteneğini gözler önüne serdi.

 

Ünlü bestecinin ödülleri bunlarla sınırlı kalmadı. 1981 yılında, 45'lik plak olarak çıkardığı "Hep Böyle Kal" ve "Söyle Canım" çalışmalarıyla Altın Plak ödülünü aldı. 1984 yılında, Kibar'ın müzikal başarıları arasına Polonya'nın Sopot şehrinde aldığı "En Başarılı Orkestra Şefi" ödülü eklendi. Aynı dönemlerde, aranjörlüğünü üstlendiği İlhan İrem'in Pencere albümü Altın Plak kazandı. Türk yapımı ilk müzikal filmin de besteleri Kibar tarafından yapıldı.

 

Kibar'ın sanatsal yeteneği uluslararası müzik çevreleri tarafından da göz ardı edilmedi. 1988'de, bestecinin Ersu adlı jingle'ı International Advertising Awards Jingle Ödülü'ne, New Wave adlı jingle'ı ise International Advertising Awards Başarı Belgesi'ne layık görüldü. Bu uluslararası başarıların yanı sıra, 1992'de Sopot-Polonya'da En Başarılı Aranjör ödülünü kazandı.Ethel Kibar ile ayatını birleştiren Kibar'ın bu evlilikten Merve Kibar isminde birkızı oldu.

 

Türk müziğini dünya standartlarında temsil eden ve birçok ünlüyapıta besteleriyle hayat veren, unutulmaz müziklerin ünlü bestekarı Melih Kibar, 7 Nisan 2005'te İstanbul'da cilt kanseri teşhisiyle bir süredir tedavi gördüğü Kozyatağı Acıbadem Hastanesi'nde hayata veda etti.

Last Updated (Thursday, 26 November 2009 00:08)